Chrám Svatého Bartoloměje v Kolíně

CHRÁM HISTORIE AKTUALITY GALERIE KONTAKT FARNOST ODKAZY
 
24

Josef Kramolín — Umučení a oslava svatého Bartoloměje

obraz Umučení a oslava svatého BartolomějeJosef Kramolín tento šestimetrový obraz namaloval roku 1801 pro tehdejší hlavní oltář, který byl tři roky po velkém požáru Kolína v roce 1796 získán z karmelitánského kostela v Pacově. Dnes je obraz zavěšen na západní stěně Parléřova chóru nad triumfálním obloukem. obraz Umučení a oslava svatého Bartoloměje

O restaurování obrazu Miroslavem Slavíkem vypráví ve svém článku novinář Vladimír Sládek:

Kramolínův obraz opět v Kolíně

NĚKDEJŠÍ OLTÁŘNÍ ARCIDÍLO JE MOŽNO VIDĚT ZBLÍZKA

Opravy chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně průběžně během let pokračují. Kromě architektonických prvků jsou postupně restaurovány i části vnitřního vybavení. Posledním významným počinem na tomto poli se stalo restaurování největšího chrámového obrazu "Umučení a oslava sv. Bartoloměje". Šestimetrový obraz, který se zhruba před 14 dny vrátil z restaurátorského ateliéru Miroslava Slavíka, je zatím provizorně opřený v jižní lodi chrámu, kde je možné si jej detailně prohlédnout. Hned jak budou v kněžišti dokončeny drobné stavební práce, tedy asi za měsíc, by se měla malba Josefa Kramolína z roku 1801 přestěhovat k definitivnímu umístění zpátky do presbytáře kostela. Obraz, donedávna zavěšený nad vchodem do sakristie, by podle zvažované varianty mohl být vyzdvižen i na západní stěnu Parléřova chóru nad triumfální oblouk. Vzhledem k rozměrům díla se jiná další možnost nenabízí.

S pozdně barokním obrazem od Josefa Kramolína se pojí celkem zajímavý příběh. Požár Kolína, který roku 1796 zapříčinil třináctiletý chlapec, napáchal velké škody i v kostele. Byly zničeny zvony, varhany a kromě jiného vybavení i vysoký hlavní oltář. O tři roky později se podařilo získat za 200 zlatých velký barokní oltář ze zrušeného karmelitánského kostela v Pacově. Zbývalo namalovat pro tento oltář nový obraz patrona kolínského chrámu – svatého Bartoloměje. Malíř Josef Kramolín své dílo dokončil roku 1801. Hlavní oltář přežil v této podobě víc jak sto let, odstraněn byl při puristické obnově kostela (1910), kdy byl prý vrácen do Pacova. Obraz sv. Bartoloměje v Kolíně pochopitelně zůstal, i když již nezaujal žádné dominantní místo. Brzy (1913) byl poslán v železničním vagónu k prvnímu velkému restaurování do pražského Rudolfina.

Letos, po zhruba sto letech, došlo k restaurování dalšímu. Na obraze sešitém ze tří pruhů plátna byly kromě ztmavlých laků již i stopy plísně. Restaurátor Miroslav Slavík nám prozradil, že největším překvapením pro něj byla váha obrazu, který mu pomáhalo s velkými potížemi snímat se stěny pět lidí. Do svého ateliéru u Prahy převezl plátno kamionem. Kvůli opravdu velkým rozměrům plátna 580 x 310 cm musel zvětšit vstup do své dílny – vybourat kousek zdi. Scházelo 10 centimetrů.

Josef Kramolín vytvořil pro kolínský kostel roku 1801 i obrazy sv. Vojtěcha a sv. Prokopa, které jsou umístěné na sloupech hlavní chrámové lodi před kněžištěm. Restaurovány byly v letech 2002 a 2003.

v.sládek

 

poděkování, grafika Petr ADÁMEK, web Tomáš ADÁMEK, 2007–2021

česky english deutsch francais