Chrám Svatého Bartoloměje v Kolíně

CHRÁM HISTORIE AKTUALITY GALERIE KONTAKT FARNOST ODKAZY
 
31

Zvonice

Zvonice Roku 1504 ji postavil mistr Bartoš, a to pro dva zvony, které předtím narušovaly svým pohybem stabilitu severní věže kostela. Původně zvonici zakončovala jehlancová střecha zakončená věžičkou. Roku 1724 na ni byla osazena barokní makovice s věžičkou. Z iniciativy děkana Antonína Formandla byl roku 1728 ze severní věže do nejvyššího podlaží zvonice přenesen středověký orloj. V roce 1796 byl orloj bohužel zničen požárem, spolu se zvony i krovy. Koncem 18. století byla zvonice obehnána ochozem a opatřena nízkou bání,Zvonice jež vrcholí osmibokou lucernou. Dnešní podoba je dílem přestavby vedené Josefem Mockerem.

Díky rekvizicím při první i druhé světové válce se ze soupravy šesti zvonů ulitých v pražské dílně mistra Jana Václava Kühnera žádný nedochoval.

V současnosti se ve věži nacházejí tyto zvony: renesanční „Kohoutek“ (1610), pocházející údajně z kolínského popraviště,Zvony Jan Křtitel, Prokop a Florian „Bartoloměj a „Jan Pavel“ zhotovené roku 2000 dílnou Rudolfa Pernera v Pasově, kde je objednáno dalších pět zvonů. Tři z nich („Jan Křtitel“, „Prokop“ a „Florian“) jsou zatím umístěny v Mlynářské kapli. Výčet zvonů završují „Václav“ (1562) a „Sanktusník“ (1730), provizorně přenešené z kostela svatého Víta na kolínském Zálabí.

Klenutá místnost ve zvýšeném přízemí sloužila ve 2. polovině 19. století coby první kolínská veřejná knihovna, založená děkanem Janem Svobodou. Nejvyšší poschodí věže skrývá místnost, sloužící dříve jako byt městského hlásného.

 

poděkování, grafika Petr ADÁMEK, web Tomáš ADÁMEK, 2007–2021

česky english deutsch francais